Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną czyli taką w której Twój organizm sam siebie zwalcza. Z łaciny sclerosis oznacza zbliznowaciałe stwardnienie a multiplex oznacza liczne miejsca w ośrodkowym układzie nerwowym stąd sclerosis multiplex. Te miejsca to miejsca zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. To one powodują stwardnienia i determinują proces zaburzenia lub wstrzymania funkcji za jakie odpowiada układ nerwowy w naszym ciele.
SM to choroba wieloczynnikowa, wywołana przez czynniki autoimmunologiczne, środowiskowe, genetyczne czy geologiczne. Czynnikami ryzyka są: płeć, niedobór witaminy D, zanieczyszczenia środowiska, styl odżywiania się. Zachorowalność zmienia się zależnie od szerokości geograficznej. W Europie i Ameryce Północnej odnotowano najwyższą zachorowalność na SM. Statystycznie kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Wyróżnia się trzy główne postacie SM: rzutowo-remisyjna, wtórnie postępująca i pierwotnie postępująca. Objawy neurologiczne w SM są zróżnicowane w zależności od zmian patologicznych w różnych okolicach mózgu i rdzenia kręgowego. Często są nie widoczne dla innych, ukryte w ciele. Mogą to być liczne parestezje czyli tzw. mrówki, zaburzenia czucia, zapalenie nerwu wzrokowego, drżenie, problemy z równowagą, zaburzenia funkcji poznawczych (problemy z pamięcią, koncentracja, uwagą), zmiany nastroju, chroniczne zmęczenie, osłabiona siła mięśniowa, ataksje, problemu z pęcherzem moczowym, zawroty głowy, różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Trochę tego jest jednak to o czym powinieneś pamiętać to to, że SM u każdego przebiega bardzo indywidualnie i to jest największa szansą dla Ciebie. Dlaczego?- dlatego, że możliwości Twojego organizmu oraz plastyka Twojego mózgu nie zna granic. To co ważne to podjęcie szybkiego leczenia, sen oraz codzienna aktywność fizyczna to będzie Twoją największą siłą. Skąd się u Ciebie wzięło SM nie wiem, co było tego przyczyną też Tobie nie odpowiem na to pytanie ale mogę powiedzieć, że SM można pokonać. Czy z SM można normalnie funkcjonować, czy można realizować swoje pasje i marzenia czy w ogóle można coś zaplanować? Można i nawet trzeba bo nikt ani nic nie jest w stanie zatrzymać Ciebie na drodze Twojego rozwoju. Może troszkę wolniej, może czasami będzie bardziej bolało, może czasami trzeba będzie poprosić o pomoc. W psychologii fachowo nazywa się to- ZASOBAMI. Każdy je ma również i Ty. To dzięki Twojej sile będziesz o krok do przodu przed SM. To Ty wyznaczasz cele i jesteś z każdym dniem silniejszy bo SM ma tylko Twoje ciało a Ty masz tą przewagę że masz ciało, siłę i umysł. Pamiętaj nigdy nie daj sobie powiedzieć, że czegoś nie możesz, że nie potrafisz, że czegoś Tobie nie wolno…Osoba niepełnosprawna ma takie same prawa jak osoba zdrowa. Ma prawo do realizowania swoich marzeń, do podejmowania najróżniejszych aktywności, do wyrażania swoich poglądów, do zadawania pytań, do próżności, do robienia głupich rzeczy do tego aby żyć w zgodzie z samym sobą. Bo wolność wyboru nie należy tylko do zdrowych my też ją mamy……
Co pomaga w SM jak sobie z nim radzić na co dzień i po co morsuję na sucho zapraszam do posłuchania moich podcastów o SM i nie tylko…dla młodych ale też dla tych którzy chcieliby zacząć śmiać się na nowo:)
Możesz do mnie napisać marta@szkolarozmowy.pl
SIŁA JEST W TOBIE- pamiętaj!!!!!
Źródła: Selmaj, K. (2006). Stwardnienie rozsiane. Termedia Wydawnictwo Medyczne.
Stasiołek, M., Mycko, M., & Selmaj, K. (2005). Patogeneza stwardnienia rozsianego. Polski Przegląd Neurologiczny, 1(3), 92-98.