Kiedy otwierasz oczy i budzisz się każdego dnia pierwsze co się pojawia się to -myśl. Myślisz o różnych rzeczach, myślisz o tym co masz dzisiaj zrobić, gdzie pojechać, z kim się spotkać ale także o tym co Cię niepokoi, o swoich lękach, obawach, troskach. Wszystkie Twoje myśli są ważne, wszystkie docierają najpierw do świadomości- strefy logicznej, poukładanej, która „ koduje” to co teraz właśnie myślisz. Następnie już bez Twojej ingerencji myśli przekazywane są automatycznie do podświadomości.
To właśnie podświadomość generuje to w jaki sposób nasze ciało będzie reagowało na to co myślimy, będzie wpływać na nasze nastawienie do życia, do innych ludzi i co ważne będzie przekładać się na nasze zdrowie. Każda nasza myśl dociera do naszego mózgu. W literaturze odnaleźć można wiele badań pokazujących jak duży wpływ na nasze zdrowie ma to w jaki sposób myślimy. Każda myśl jest ważna. Kiedy pojawia się negatywna myśl często odczuwamy ją nie tylko w naszej psychice ale również w ciele. Pojawiają się przy tym różne objawy fizjologiczne od gęsiej skórki na skórze, zimnych potów, przyspieszonej pracy serca po różne choroby. Wszystkie reakcje wywodzą się z jednego źródła- naszego mózgu –jądra środkowego, ciała migdałowatego. Wiele z tych reakcji wpływa na działanie układu odpornościowego. Dlatego tak ważne staje się zadbanie o swoją strefę psyche. Organizm każdego człowieka posiada tzw. mechanizmy zdrowienia. Są one naszą tarczą, pomagają w najróżniejszych sytuacjach. Mechanizmy te są informowane przez system wymiany informacji, który wypływa z kory mózgowej, przetwarzając nasze myśli i przekonania. I to co jest bardzo ważne- to to- jakie myśli i przekonania dotrą do naszego mózgu bo właśnie to będzie przekładać się na nasze funkcjonowanie. Wpłynie na pracę naszego autonomicznego układu nerwowego, układu hormonalnego. Nie bez znaczenia staje się zatem to co myślimy. Ponad 11 lat temu kiedy czas się dla mnie zatrzymał i usłyszałam diagnozę SM moje myślenie było przepełnione różnymi emocjami: ogromnym smutkiem, żalem, złością, bezsilnością i ciągłym strachem. Tych emocji może doświadczać każdy człowiek w najtrudniejszych momentach swojego życia. Nie jest łatwo od razu zmienić myślenie na pozytywne w sytuacjach, które nas przerastają. Jest to proces. Przechodząc przez różne momenty i kryzysy w procesie choroby dopiero po latach rozpoczęłam strategię zmiany myślenia, pracy nad swoimi emocjami, pracy w obszarze umiejętności radzenia sobie ze stresem. To gdzie jestem tu i teraz to jak pozytywnie przełożyło się to na moje zdrowie, funkcjonowanie na co dzień i wolność wyboru pokazuje, że warto podjąć pracę nad sobą i przede wszystkim w ochronie siebie. Moje ciało nie boli, moje myśli kierowane są na tory pozytywnych afirmacji, moje cele i marzenia są realizowane z prędkością światła. Strach i lęk został pokonany. W jego miejsce przyszła pozytywna energia i siła. Bo siła jest w każdym człowieku niezależnie od wieku, płci czy doświadczeń życiowych. Nasza psychika jest sterem naszego życia, dlatego dbając o nią możemy mieć realny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Im szybciej o nią zadbamy tym szybciej poczujemy siłę w sobie.
To co mi pomaga jest bardzo proste to: wolność wyboru (wybieram to co dla mnie jest dobre, to co czuje że mi pomaga), praca z ciałem (im bardziej odczuwam sygnały płynące z ciała tym bardziej jestem świadoma swoich potrzeb), strefa psyche (czyli wszystko to co czuje, myślę pozwala mi na poznawanie i odczuwanie różnych stanów emocjonalnych).
Pomocne w tym są:
-medytacja, mindfulness, trening autogenny Schulzta, różnego rodzaju formy relaksacji (muzykoterpia),
-pozytywne afirmację- czyli codzienne powtarzanie pozytywnych komunikatów,
-morsowanie + obowiązkowo zimny prysznic,
-sport- jedna z moich ulubionych aktywności- najlepsze panaceum:)
-wyznaczanie celów życiowych- bardzo ważny obszar- motywuje i daje mnóstwo energii do działania,
-regulowanie sytuacji stresowych- zastosowanie podejścia zadaniowego, technik oddechowych, obniżanie napięcia emocjonalnego z wykorzystywaniem tego wszystkiego co lubimy (sport, dobra książka, taniec),
-ludzie- kontakt z drugim człowiekiem, rozmowa, budowanie sieci wsparcia w najbliższym otoczeniu (mówienie o tym co nas boli, nie jest naszą słabością tylko siłą).
Lepsze jutro jest w zasięgu Twojej ręki… : „Myśl o rzeczach dobrych, a staną się rzeczywistością…”-JM
Wirga, M., Nawara, I., Malec, A., Wirga, A., & Działa, A. (2002). Poznawcze i emocjonalne aspekty choroby nowotworowej–model terapeutycznej interwencji w kryzysie emocjonalnym, duchowym i egzystencjalnym. Psychoonkologia, 6(3), 53-63.
MURPHY, Joseph, Potęga podświadomości. Świat Książki, 2007