3 min czytania… Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów.” (Albert Einstein)
Kategoria: PUBLIKACJE

Oszukać przeznaczenie….
2 min czytania… Ostatnio usłyszałam: ” Marta Ty nie masz SM to niemożliwe lekarz się pomylił:)”- a przecież wcale tak różowo nie było…Kiedy 11 lat temu usłyszałam diagnozę SM mój czas się dla mnie zatrzymał…

Potęga podświadomości- „..każda myśl coś sprawia, każda sytuacja jest skutkiem…”-JM
3 min czytania… Kiedy otwierasz oczy i budzisz się każdego dnia pierwsze co się pojawia się to -myśl. Myślisz o różnych rzeczach, myślisz o tym co masz dzisiaj zrobić, gdzie pojechać, z kim się spotkać ale także o tym co Cię niepokoi, o swoich lękach, obawach, troskach. Wszystkie Twoje myśli są ważne, wszystkie docierają najpierw do świadomości-…

DIETA W SM- czyli jak być fit i zdrowieć:)
3 min czytania… Ostatnio bardzo często pojawia się pytanie o to co jeść a czego unikać w chorobach autoimmunologicznych. Dieta a raczej zdrowe nawyki żywieniowe są istotne w życiu każdego człowieka. Jednak w przypadku osób chorych przewlekle tym bardziej istotne staje się zwracanie uwagi na to co się je. To przekłada się nie tylko na zdrowie, lepsze samopoczucie…

Zimnolubni- czyli dlaczego zimno jest zdrowe:)
3 min czytania… Kiedy dwa lata temu ktoś powiedziałby mi, że będę biegać w krótkich spodenkach zimą albo pływać w zimnej wodzie powiedziałabym, że zwariował. Zimno budzi w człowieku niepokój, ciało pod wpływem zimna drży a Twój mózg otrzymuje przekaz to boli…

10 lat życiowego oszustwa
2 min czytania… I tak mija 10 lat mojego największego życiowego oszustwa:) Ten dzień pamiętam jakby był wczoraj…..siedziałam na szpitalnym łóżku zadając sobie w kółko to samo pytanie „dlaczego ja”. Ten czas był ogromnie trudnym momentem w moim życiu. Czułam , że coś się zatrzymało, że odeszła ta Marta która była: troszkę próżna, energiczna i pełna życia. Wyrwano…

AUTOIMMUNOLOGIA full service.
< 1 min czytania… Choroby autoimmunologiczne rządzą się swoimi prawami. Te „paskudy” mają to do siebie, że wytwarzają przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom, które wywołują chroniczne zapalenia i trwałe uszkodzenia.
To, czego nie widać
3 min czytania… Bartek Lis choruje na stwardnienie rozsiane. Temat niewidoczności tej choroby dotyka go osobiście. – Dla wielu osób mogę być zdrowym mężczyzną, który nie ma powodu, aby danego dnia czuć się słabiej w pracy – bo przecież niczego po mnie „nie widać”. Ta wystawa w pewnym sensie odpowiada również na postulat by „używać przestrzenie kultury do…

WYSTAWA „NIE WIDAĆ”
2 min czytania… NIE WIDAĆ. Wystawa10.12.19 – 12.01.2020 Hol WielkiWernisaż, 10.12.19, godz. 18:00, Hol Wielki, po otwarciu „Spotkanie przy zdjęciach” z bohaterami i bohaterkami wystawy Jest taka dziecięca zabawa, w której trzeba się szybko schować. Uciec dokądś, skryć – tak by nikt Ciebie nie zobaczył. Młodszym dzieciom wydaje się, że wystarczy tylko zakryć oczy, by zniknąć. Trzeba czasu…

Po wejściu do budynku zostałam tylko numerem 4
3 min czytania… Nigdy nie sądziłam, że kiedykolwiek mnie to spotka, że w XXI w. można w tak nieludzki sposób potraktować drugiego człowieka. Człowieka chorego, który gdyby tylko mógł spełnić swoje życzenie-chciałby jednego-WOLNOŚCI. Wolności od choroby. Chciałby zdrowia, które w tym wymiarze stanowi nie tylko źródło dobrego samopoczucia, ale również pełnię praw i godności człowieka. Teraz już wiem…
Ukryte/niewidoczne niepełnosprawności a polityka tożsamości i etykietowania w życiu codziennym
< 1 min czytania… Zapraszam do przeczytania bardzo ciekawego artykułu. Podejmuje on zagadnienie ukrytych/niewidocznych niepełnosprawności oraz kwestii tożsamości jednostek posiadających tego typu niepełnosprawność.

Mówią na mnie oszustka
3 min czytania… „Mamo- dlaczego ta Pani Tobie nie wierzy?- przecież Ty naprawdę jesteś chora”

Choroba
< 1 min czytania… Każda choroba niezależnie od tego czy jest przewlekła czy krótkoterminowa budzi w człowieku negatywne emocje. Prowadzi do dużego napięcia emocjonalnego oraz nieustającego stresu. Nikt nie lubi być chory. Choroba to ból, ale również zachwianie poczucia bezpieczeństwa i ograniczenie wolności.

Dlaczego ja?
2 min czytania… Kiedy w 2010 roku usłyszałam diagnozę stwardnienie rozsiane czas zatrzymał się w miejscu. Przeżyłam szok. Targały mną najróżniejsze emocje od smutku, złości, rozpaczy po ogromny lęk o siebie, ale też i najbliższych. Zostałam brutalnie pozbawiona wolności, którą miałam. Wrzucona w wir medycznych zaleceń. Od tej poru wszystko musiałam nic nie mogłam, to była dla mnie…

Uzależnienie od komputera- co robić ?
3 min czytania… Internet poza swoim pozytywnym wpływem na codzienne funkcjonowanie ma także niewątpliwie negatywny wpływ na nasze życie. Największy problem, jaki nam sprawia sieć, to stopniowe, nieustające zabieranie naszej prywatności. Inny – to uzależnienia (podobne do nałogu) od tego medium.

Zbuntowany młody człowiek- okres dorastania
3 min czytania… Okres dojrzewania to jeden z najtrudniejszych momentów z jakimi spotyka się człowiek w swoim życiu. To czas wielu zmian zarówno fizycznych jak i psychicznych

Motywacja- czyli jak dodać dziecku skrzydeł?
3 min czytania… Jak motywować dziecko do jakiejkolwiek czynności w ciągu dnia? Co zrobić, żeby dziecko chciało efektywnie się uczyć? Czy jest na to jakaś metoda, jakiś złoty środek?

Choroba dziecka- co robić? Jak pomóc?
3 min czytania… Dziecko chore- to największy ból dla całej rodziny. Często mówi się, że jak choruje dziecko, to chorują wszyscy. Czas staje w miejscu, nie liczy się nikt, ani nic. Zaczyna się nierówna walka, w której rodzice są czasami bezsilni.

Empatia w pigułce…
2 min czytania… Czy można stworzyć poradnik, jak być empatycznym i jak uczyć empatii drugiego człowieka? Może jednak z empatią się rodzimy,? Może jest ona w nas? Dlaczego niektórzy jej nie mają, albo mają po prostu za mało?